تبلیغات
معارف اسلامی - افسانه کثرت همسران امام حسن ع و مطلاق بودن آن حضرت

معارف اسلامی

[جواب كوتاه]
یكی از موضوعات ساختگی، كه برخی از مورّخان اسلامی، آگاهانه یا نا آگاهانه به نقل آن پرداخته‏اند، موضوع ازدواجها و طلاقهای متعدد حضرت امام حسن مجتبی علیه‏السلام است. بسیار جای تأسف است كه اینان بدون بررسی صحّت و یا عدم صحّت این گونه قضایا، آنها را در كتابهای خود آورده‏اند.


واقعیت این است كه امام در طول عمر، بیشتر از هشت یا ده همسر نداشته كه تعدادی از این همسران كنیز بوده‏اند. داشتن این تعداد همسر در آن زمان برای قاطبه مردم، امری طبیعی بوده است؛ بلكه برخی تعداد همسرانشان بیش از این بوده، در حالی كه كسی متعرض آنان نشده است. حال چه شد كه در بین این مردم، فقط امام حسن علیه‏السلام مورد حملات بیشرمانه دشمنان قرار گرفت؟ آیا نمی‏شود حدس زد این رقم بسیار بزرگ، نشانه ساختگی بودن این احادیث است؟
چرا ابوطالب مكّی كه تعداد زنهای امام حسن علیه‏السلام را به 250 می‏رساند، جز چند نفر از آنها نام نمی‏برد؟ چرا مورخّان كه به تبعیت از ابوالحسن مدائنی و واقدی و مكّی تعداد زنان امام را بیش از هشت تن ذكر كرده‏اند، بیشترین آماری كه برای فرزندان امام داده‏اند، بیش از سی و یك فرزند نیست؟

اینك از ابوطالب مكّی باید پرسید: اگر امام چهارصد همسر داشته پس چرا بیش از سی و یك فرزند نداشت؟ آیا همه آن زنان عقیم و نازا بودند؟ آیا امام رغبتی به فرزند نداشت و یا از پرداخت نفقه و هزینه زندگی و تأمین معاش آنها عاجز بوده است؟

واما جواب مفصل را در این لینك  بخوانید.

 مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin