تبلیغات
معارف اسلامی - چرا خوردن گوشت خوک حرام است؟

معارف اسلامی

چرا خوردن گوشت خوک حرام است؟

مقدمه :

ما بعنوان یك انسان كه در بین ادیان الهی، دین مبین اسلام و مذهب حقه تشیع را انتخاب كرده‌ایم، در قبال پذیرش این دین مبین الهی، دارای وظایف و اعمالی هستیم كه سعادت و رستگاری ما را تضمین می‌كند و ترك و پشت كردن به وظایف موجب عذاب و عقاب می‌شود چنانكه تاریخ، این امر را به اثبات رسانیده است.

 

فلسفه تحریم گوشت خوك در آیات قرآن :

ای جوانان عزیز و آینده‌سازان جامعه اسلامی، اگر با هم صفحه صفحه‌ی كتاب هدایت بشر و گنجینه بزرگ معارف الهی و نعمتی كامل را ورق بزنیم، نگاهمان به نسخه‌های اعجازبخش و انسان‌سازی كه سرشار از مطالب مورد نیاز انسانها در زمینه‌های مختلف است می‌افتد.

در این باره قرآن كریم می فرماید: « فلینظرالانسان الی طعامه » [1] كه اشاره به اهمیت بهداشت مواد غذایی در جنبه‌های روانی و جسمانی آن دارد و در سوره بقره آیه 173 درباره گوشت خوك می‌خوانیم:

« انما حرّم علیكم  المیته و الدم و لحم الخنزیر و اهل به لغیر الله »

در شان نزول آیه اقوالی گفتند و از جمله اقوال اینكه: حضرت مسیح (ع) در راهی با گروهی از یهودیان گفتگو كرد، آنان به او گفتند: ای ساحره و به مادر او نسبت زشت دادند و حضرت آنان را نفرین كرد و خداوند آنان را به شكل خوك در آورد.

خداوند متعال علاوه بر این سوره، در آیه 3 سوره مائده، آیه 145 سوره انعام، آیه 125 سوره نحل، بر تحریم گوشت خوك اشاره نموده است.

علاوه بر آیاتی كه درباره تحریم گوشت خوك بیان شد خداوند در آیه‌ای اشاره به یهودیان لجوج و متعصب كه قلب آنان مالامال از رذائل اخلاقی نسبت به پیامبران بود، آنان را جاندارانی نامیده كه بر اثر عناد و خبائث ذاتی چهره انسانی خود را از دست داده و خداوند آنان را به شكل و حقیقت خوك مسخ ( چهره شان را تغییر داد ) نموده است. و آیه 60 سوره مائده به این مطلب اشاره دارد:

« بگو : آیا شما را از كسانی كه موقعیت و پاداششان نزد خدا بدتر از این است باخبر كنم؟ كسانی كه خداوند آنها را از رحمت خود دور ساخته، و مورد خشم قرار داده ( و مسخ كرده ) و از آنها، میمونها و خوك‌هایی قرار داده است. و پرستش بت كرده اند، موقعیت و محل آنها بدتر است، و از راه راست، گمراه‌ترند. »

 

فلسفه تحریم گوشت خوك در روایات :

ائمه معصومین علیهم السلام ابلاغ كننده احكام الهی، امام و رحمت و در متابعت از قرآن و در عمل به دستورات آن سرمشقی نیكو برای جهانیان بوده و كردارشان گواهی درستی گفتارشان است.در این زمینه روایات بسیاری از پیشوایان به ما رسیده كه به حدیثی از امام رضا (ع) در این مورد اشاره می‌كنیم :

آن حضرت (ع) می‌فرماید: حكمت خلقت خوك آن بود كه این حیوان زشت‌روی با صفاتی پست و ناپسند عبرتی باشد برای مردم كه خدا قادر است و در صورت نافرمانی و سرپیچی آنها، آنان را به شكل این حیوان تغییر صورت می‌دهد .

صاحب تفسیر المنار در ذیل آیه « ما من دابه فی الارض و لا طائر یطیر بجناحیه الا امم امثالكم » [2] می‌فرماید: هر انسانی دارای صفاتی است از جمله آن صفات، صفت خوك است و از جمله صفات خوك آن كه همیشه به غذای كهنه و گندیده علاقه‌مند است و از غذای تازه و پاكیزه نفرت دارد.

 

فلسفه تحریم گوشت خوك در احكام  اسلامی :

در شرع از این حیوان با نام خنزیر كه جمع آن خنازیر است یاد می‌شود و نام یكی از پلیدترین حیوانات در شرع اسلام است و خداوند مسلمانان را از این حیوان بر حذر و آن را نجس و حرام گوشت می‌داند.

فقهای امامیه در كُتب فقهی خود به موضوع خوك پرداخته و احكام شرعی متعلق به آن را آورده‌اند به عنوان نمونه:

1 ـ نجاست خنزیر ؛ فقهای امامیه 10 چیز را نجس‌العین و نجس بالذات شمرده‌اند كه این مجموعه به هیچ وجه قابل تطهیر نبوده و خود منشا و مولد نجاسات دیگر نیز هستند.

2 ـ حیوان حرام گوشت نظیر شیر و گرگ را می‌توان با تذكیه و ذبح شرعی پاك نمود. البته گوشت آنان همچنان حرام است لیكن با تذكیه از نجاست بیرون آمده و از پوست آنان می‌توان استفاده كرد. بخلاف خوك كه نجاستش ذاتی است.

3 ـ بودن هر بخش از بدن خوك در لباس یا بدن نمازگذار باعث باطل شدن نمازش می‌شود.

4 ـ كسب و تجارت با خوك حرام است. بنا به دلالت فرموده پیامبر اعظم (ص) « ان الله اذا حرم شیئا حرم ثمنه » یعنی اینكه خداوند هرگاه چیزی را حرام كرده پول و در آمد آن را هم حرام كرده است. یعنی معامله حرام و نامشروع است و غیر موارد.

جانور شناسی خوك :

 

خوك از نظر جانور شناسی، پستاندار سم شكافته‌ای است كه تیره سویدای آن دارای پوزه دراز و متحرك است و بدن سنگین و اندامهای نسبتاً  كوتاه و پوستی كلفت و پوشیده از موههای خشن دارد و جنس نر آن را گراز خوانند كه در قرن 16 میلادی اسپانیائیها این حیوان را به امریكا بردند. جالب اینكه خوك حتی نزد اروپائیان كه بیشتر از گوشت آن استفاده می‌كنند سنبل بی‌غیرتی است. خوك در امور جنسی فوق‌العاده بی‌تفاوت و لاابالی است و علاوه بر تاثیر غذا در روحیات، كه از نظر علم ثابت است، تاثیر این غذا در خصوص لاابالی در مسائل جنسی مشهود است.

 

فلسفه تحریم گوشت خوك در ادیان :

در كتاب قاموس مقدس چنین آمده است: كه در شریعت موسی حرمت گوشت خوك اعلام شده و در اناجیل فعلی هم گنهكاران به خوك تشبیه شده‌اند و پطرس حواری می‌گوید: طبیعت این حیوان ناپاك را كه همواره به مدفوع خود رجوع می‌كرد را به گنهكاران تشبیه كرده است. همچنین در صحیفه اشعیا خوردن گوشت خوك در ضمن افعال ناهنجار و كردارهای شریرانه یهود محسوب گشته است.

 

خوردن گوشت خوك از نظر بهداشت :

خوانندگان و جوانان گرامی: انسانها در مسیر زندگانی روزمره جهت حفظ سلامت و بهداشت یكسری ضابطه‌ها و اصولی را رعایت می‌كنند، تا از بدنی سالم برخوردار باشند. لذا باید این مطلب را دانست كه گوشت خوك از نظر بهداشتی دارای میكروبهای بسیار است كه به برخی از آنها اشاره می‌نماییم :

1ـ كرم تیناسلیرم ، كه در معده از كیست بیرون می‌آید و تولید بیماری می‌كند و این بیماری در كشورهای غیر اسلامی بسیار شیوع دارد.

2 ـ میكروب برتولیسم ، كرم كدو كه در بدن ایجاد مسمومیت می‌كند.

3 ـ كرم تریشین كه دارای زاد و ولد بسیار است و گلبولهای سرخ را از بین می‌برد و از جمله عوارض آن شخص را دچار كمخونی ، التهابات عضلانی ، اسهال ، دردهای رماتیسمی و كشش اعصاب و غیره به سوی مرگ می‌كشاند.

4 ـ تب مالت و وتریكنیور و ...

 

پاسخ به یك سوال :

با این فرض كه با وسائل بهداشتی، گوشت خوك در حرارت زیاد، انگلهای مزبور بكلی از بین می‌رود و زیانش مرتفع می‌شود، پس خوردن آن مانعی ندارد؟

جواب: زیان گوشت خوك قابل انكار نیست. بعلت اینكه گوشت هر حیوانی دارای صفات آن حیوان است و از طریق غده‌ها و تراوش آنها ( هورمونها )در اخلاق كسانی كه از آن تغذیه می‌كنند ، اثر می‌گذارد و می‌توان صفت بی‌بندوباری جنسی و بی‌اعتنایی به مسائل ناموسی و غیره را از خصائص بارز این حیوان كه به خورنده آن منتقل می‌شود، را نام برد و می توان به بی‌بندوباری شدید جنسی در غرب كه یكی از علل عمده‌اش، تغذیه گوشت این حیوان آلوده باشد، اشاره نمود.

توجه :

انسانهای عاقل و خردمند همیشه سعی بر این دارند كه در مسیر زندگانی خویش، كارها و اهدافی را انجام دهند كه سرافرازی و موفقیت آنان را به همراه داشته باشد. طبق آنچه بیان شد، خوردن گوشت خوك برای انسانها ضرر دارد و لذا شرع مقدس اسلام هر چیزی را كه برای انسان ضرر دارد حرام و ممنوع كرده و ما را تشویق به ترك آن كرده كه موجب سعادت و رستگاری ما در دنیا و آخرت می‌شود. تفكر و تحقیق در دین و عاقبت‌اندیشی در اعمال و كردار مخصوصاً برای جوانان عزیزمان در طی مراحل زندگانی، از جمله رموز پیروزی و سربلندی است.


نویسنده :  بنیامین شیرخانی

----------------------------------

[1] سوره عبس - آیه 24

[2] سوره انعام - آیه 38

نوشته شده در پنجشنبه 27 آبان 1389ساعت 09:34 ق.ظ توسط علی بخشی| نظرات ()

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin