تبلیغات
معارف اسلامی - امتیازات قرآن نسبت به معجزات پیامبران پیشین چیست؟

معارف اسلامی

امتیازات قرآن نسبت به معجزات پیامبران پیشین چیست؟
1- وسیله هدایت و تربیت است:
یكی از امتیازات قرآن این است كه این كتاب آسمانی گذشته بر اینكه برهان راستگویی آورنده‌ او است، متكفل هدایت و تربیت و راهنمای پیروان خود به آخرین درجه كمال انسانی است و این مزیت در معجزات پیامبران گذشته موجود نیست، مثلا عصای موسی و شفا بخشیدن حضرت مسیح، فقط برهان محكم برای راستگویی آنان بود، دیگر امت را به سوی فضایل اخلاقی و معارف بلند عقل، به سوی واجبات و فرایض الهی رهنمون نبود ولی معجزه جاودان پیامبر اسلام علاوه بر اینكه گواه بر راستگویی او است بزرگترین راهنمای امت به معارف و اخلاق و احكام است. به عبارت دیگر معجزه پیامبران پیشین، جنبه جسمانی داشت مثلا اعجاز آنان مرده را زنده می‌كرد، بیماران را شفا می‌بخشید مائده‌ای از آسمان فرو می‌آورد، اما دیگر، این اعجازها، با دل و جان پیروان خود سرو كاری نداشت، روح و روان آنان را با كلمات حكیمانه و معانی بزرگ صیقل نمی‌داد و افكار و عقول آنها را برای اندیشه و فكر، برای عبادت و پرستش، برای خضوع و كوچكی در برابر خدا بر نمی‌انگیخت مگر اینكه به سخنان آورنده آنها گوش فرا دهند و از ضمیمه كردن هر دو به هم، به جهان غیب توجهی پیدا كنند. در حالی كه قرآن با مغزها و اندیشه‌های متفكر انسانی و ارواح پاك ارتباط مستقیم دارد و با معانی بلند و معارف اعجاب انگیز و فرمان‌های اخلاقی خود جامعه را به تكامل ممكن سوق دهد.
قرآن همان مربی بزرگ و راهنمای بزرگتری است كه عرب ستمگر و سركش و آلوده به صفات زشت را به سوی تقوا و عدالت و پاكی رهبری نمود. قرآن در مدت كوتاهی از این ملت بت پرست و جاهل كه پیوسته به جای تحصیل علم و دانش و تهذیب روح به نبردهای داخلی و تفاخرهای جاهلی می‌پرداختند ملتی ساخت كه از نظر معارف و فرهنگ و تاریخ اخلاق اجتماعی و فردی دارای عظمتی خاص شدند. مطالعه تاریخ اسلام و جانبازی و فداركاری تربیت یافتگان مكتب قرآن، در راه پیشبرد اهداف عالی این دین، ما را از اقامه هر نوع دلیل و برهان فنی بی نیاز می‌سازد.
امتیاز دوم: امتیاز دیگر قرآن این است كه در هر زمان معرف خویشتن است و هرگز لازم نیست كه آورنده آن همراه آن باشد. این كتاب در هر عصر، مردم را به رسالت پیامبر گرامی (ص) دعوت نموده و بر حقانیت آن استدلال می‌كند و همه جهانیان را برای تحدی و مقابله با خود دعوت می‌نماید سپس فرمان محكومیت همه را صادر كرده و از میدان مبارزه پیروز خارج می‌شود در صورتی كه معجزات پیامبران پیشین دارای چنین امتیازی نبودند. بزرگترین امتیاز آنان این بود كه مكمل گفتار پیامبران آورندگان خود بودند.
امتیاز سوم: امتیاز سوم قرآن این است كه از بسیط‌ترین و ساده‌ترین موضوع استفاده كرد و به وسیله آن تحدی جست و با حربه‌ای وارد میدان شد و بر همه پیروز گشت كه در اختیار همه مردم جهان قرار داشت. مگر نه این است كه تمام آیات قرآن از الفاظی تشكیل یافته است كه خمیر مایه آن، همان حروف الفبا است كه در اختیار همه قرار دارد مگر نه این است كه آسانترین و ساده‌ترین موضوع برای مردم جهان همان سخن و انشای كلام است؟ و شاید برای بشر چیزی آسانتر از تكلم نباشد. با این همه، قرآن از همین حروف و الفبا، از همین كلمات و الفاظ، موفق به انشای كلامی شد كه عقول بلغای عرب و افكار سخن سازان جهان را مبهوت و متحیر ساخت و هنوز چهارده قرن از دعوت به مقابله و تحدی آن می‌گذرد كه محافل علمی بشر، خطیبان و سخن سازان جهان نتوانسته‌اند سوره‌ای بسان یكی از سوره‌های كوتاه آن بیاورند. به عبارت دیگر این نوع اعجاز بسان معجزات موسی و مسیح نیست كه نیاز به اطلاعات و معلومات خاصی داشته باشد تا آورنده آن را با داشتن معلومات خاصی متهم سازند زیرا سخن گفتن و ساختن كلام از این مواد از امور فطری همه مردم است، اگر سخنان و شیوه گفتار او در حد توانایی بشر بود باید لااقل بیشتر مردم بتوانند با آن مبارزه كنند. زیرا سخنان او نه دارای مواد خاصی بود كه در اختیار همگان نباشد و نه ساختن كلام از این مواد كار مشكلی بود كه از عهده انسانها خارج باشد. برای چنین امتیازات بود كه شیوه اعجاز پیامبر خاتم با دیگر پیامبران جهان تفاوت پیدا كرد.
نوشته شده در شنبه 22 آبان 1389ساعت 05:27 ق.ظ توسط علی بخشی| نظرات ()

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin