تبلیغات
معارف اسلامی - نحوه ازدواج شهر بانو با امام حسین(ع) را شرح دهید و آیا چنین ازدواجی اتفاق افتاده است؟

معارف اسلامی

نحوه ازدواج شهر بانو با امام حسین(ع) را شرح دهید و آیا چنین ازدواجی اتفاق افتاده است؟

از دو بُعد این مسئله را باید مورد بررسی قرار داد:
1. از بُعد تاریخی 2. از بُعد حدیثی (به دلیل وجود روایتی در این زمینه).

از دو بُعد این مسئله را باید مورد بررسی قرار داد:
1. از بُعد تاریخی 2. از بُعد حدیثی (به دلیل وجود روایتی در این زمینه).

1. از بُعد تاریخی: اصل داستان كه یزدگرد دختری به نام شهربانو یا نام دیگر داشته و به افتخار عقد زناشویی حسین بن‌علی(ع) و مادری امام سجاد(ع) نائل شده باشد، از نظر مدارك تاریخی سخت مشكوك است. مورخین عصر حاضر عموماً در این قضیه تشكیك می‏كنند و آن را بی‏اساس می‏دانند. می‏گویند در میان همه مورخین، تنها یعقوبی جمله‏ای دارد به این مضمون كه گفته است: «مادر علی بن الحسین(ع) «حرار» دختر یزدجرد بود و حسین(ع) نام او را غزاله نهاد». از مورخین عصر حاضر که در مورد ایشان اشکالات عمده و متینی مطرح کرده است می‌توان به استاد سید جعفر شهیدی اشاره نمود ایشان در کتاب «زندگانی علی بن الحسین» در همان صفحات ابتدایی به مناسب نام مادر ایشان نکات جالب توجهی را بیان نموده‌اند. سعید نفیسی در «تاریخ اجتماعی ایران» آن را افسانه می‏داند. حتی برخی از اسلام شناسان غربی همچون: «ادوارد براون» این داستان را مجعول می‏دانند. «كریستن سن» نیز قضیه را مشكوك تلقی می‏كند.
2. از بُعد حدیثی: در پاره‏ای از احادیث پیوند زناشویی امام حسین(ع) با دختر یزدگرد، تأیید شده است. از آن جمله روایتی است که در کتاب کافی آمده است و می‏گوید: دختران یزدگرد را در زمان عمر به مدینه آوردند و دختران مدینه به تماشا آمدند. عمر به توصیه امیرالمؤمنین (ع) او را آزاد گذاشت كه هركه را می‏خواهد انتخاب كند و او حسین بن علی(ع) را انتخاب كرد. 
نقد و بررسی این روایت: 
اولا: مضمون این روایت هرگز با گزارشات تاریخی سازگاری ندارد.
ثانیا: در سند این روایت دو نفر قرار دارند كه حضورشان در سلسله سند، این روایت را غیرقابل اعتماد ‏كرده است: یكی «ابراهیم بن اسحاق احمری نهاوندی» است. علمای رجال، وی را از نظر دینی متهم می‏دانند و اخبار،‌ گزارشات و روایات او را غیرقابل اعتماد می‏شمارند. دیگر «عمرو بن شمر» است كه او نیز كذّاب و جَعّال خوانده شده است. 
نتیجه: با توجه به اشکالاتی که در این روایت وجود دارد، همان قول تاریخ نگاران تقویت می‌شود. پس ازدواج امام حسین(ع) با دختر یزگرد سوم پادشاه امپراطوری ساسانی کاملا مورد تردید است. اما آن‌چه یقینی است ازدواج ایشان با دختری است که در سرزمین‌های ایرانی یا مجاور آن (طبق نقل برخی وی از اهالی سند و طبق نقل برخی دیگر از اهالی کابل بوده است) به اسارت در آمده و پس از انتقال به مدینه به همسری امام حسین (ع) در آمده است.
بهترین کتابی که در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند کتاب استاد «سید جعفر شهیدی» به نام ، زندگانى على بن الحسین(ع) (تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی،1374 ش، چاپ ششم) است. ایشان در صفحات نخستین این کتاب، با قلمی زیبا به بیان، شرح و نقد این مسئله پرداخته است.
--------------------------------------------------------------------------------------------
. مرحوم کلینی، الاصول من الكافی، كتاب الحجّه، باب مولد علی بن الحسین(ع)، روایت اول.
. عبارت الشیخ طوسی در مورد ایشان چنین است : «إبراهیم بن إسحاق أبو إسحاق الأحمری النهاوندی ،كان ضعیفا فی حدیثه ، متهما فی دینه» (آیه الله خویی، معجم رجال الحدیث، چاپ 5، 1413ق، ج1، ص185؛ همچنین در این مورد می‌توانید ر.ک: شهید مطهری، مجموعه آثار، ج14 (خدمات متقابل اسلام و ایران)، صفحه122. به نقل از سایت تبیان.
. «مرحوم نجاشی» رجال شناس بزرگ شیعی در مورد وی می‌نویسد: «عمرو بن شمر أبو عبد الله الجعفی ، عربی ، روى عن أبی
عبد الله علیه السلام ، ضعیف جدا» روایات این شخص واقعا ضعیف است. (آیه الله خویی، معجم رجال الحدیث، چاپ 5، 1413ق، ج14، ص116).

نوشته شده در سه شنبه 22 آذر 1390ساعت 10:26 ق.ظ توسط علی بخشی| نظرات ()
طبقه بندی: دینی ائمه و انبیاء 
برچسب ها: ازدواج شهر بانو با امام حسین(ع) ازدواج شهر بانو امام حسین(ع) حدیثی تاریخی

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin