تبلیغات
معارف اسلامی - انتخاب اصلح از نگاه قرآن و بیانات مقام معظم رهبری

معارف اسلامی

 

انتخاب اصلح از نگاه قرآن و بیانات مقام معظم رهبری

 

این روزها در هر محفلی حرف از صلاحیت و کاندیدهای مربوط به هرحوزه و شهر می باشد، نگاهی به انتخاب شخص اصلح از دیدگاه قرآن و سخنان مقام معظم رهبری، ایجاب کرد که یک مطلب در رابطه با اصلحیت و صلاحیت شخص نماینده بنویسم و در اختیار عموم قرار دهم.

انسان به عنوان اشرف مخلوقات و موجودی که قرعه فال را به نام او زدند و بار امانت الهی را بردوش وی نهادند و بنا شد که خلیفه الهی در زمین باشد، در یک ویژگی اساسی نسبت به سایر موجودات برتری دارد و آن ویژگی، مرتبه بالای "اراده" به معنای قدرت انتخاب و امکان گزینش است. به همین دلیل است که انسان مخاطب تکلیف الهی قرار گرفته و استعدادی که خداوند در وجود او نهاده است بسته به نوع انتخابهایش، او را در یک طیف عظیمی از مقام و رتبه قرار داده است که اوج آن، مقام "خلیفة اللهی" و حضیض آن مرتبه پست‌تر از حیوانات است. بنابراین بحث انتخاب و گزینش یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انسان است که در تعیین سرنوشت نهایی او مؤثر می‌باشد. طبیعی است که همة انسانها و حتی سایر موجودات که حد کمی از اختیار و انتخاب را دارا هستند، همواره در پی انتخاب بهترین گزینه می‌باشند.

یکی از مصادیق انتخاب در حوزه زندگی اجتماعی، انتخاب وکلا و نمایندگان مردم، جهت ادارة امور سیاسی و اجتماعی به نمایندگی از مردم است. در نظام جمهوری اسلامی بر اساس تفکیک وظایف و اختیاراتی که بین قوای سه‌گانه شده است. بحث قانونگذاری و نظارت بر قوه مجریه بر عهده قوه مقننه متشکل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذارده شده است. 

ویژگی های نماینده اصلح از نظر مقام معظم رهبری اهتمام و اعتقاد به شعارهای انقلاب و اهداف اصیل آن و بویژه بحث استقلال و عدم وابستگی است «مبادا کسانی به مجلس بروند که گیرنده آنها منتظر فرستنده قوی آمریکا و غرب باشد و هرچه آنها بگویند، اینها به زبان دیگر در داخل مملکت تکرار کنند.»

مقام معظم رهبری در رابطه با صلاحیت نمایندگان مجلس، معتقدند که افراد باید اصلح باشند: «نماینده مجلس باید، بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاص و امانت، بهترین از لحاظ دیندارى و آمادگى براى حضور در میدان هاى انقلاب، دردشناس‏ترین و دردمندترین نسبت به نیازهاى مردم باشند.»

نماینده منتخب مردم در یک حوزه انتخابی، به عنوان نماینده افکار عمومی آن بخش از کشور است و باید در بحث قانونگذاری و نظارت بر دستگاه های اجرایی ایفای نقش نماید.

در همین رابطه مقام معظم رهبری فرمودند: «وعده های غیر عملی ملاک نیست. من با خودِ نماینده‏هاى محترم در دوره‏هاى مختلف وقتى مواجه شدم، به اینها گفتم: آقایان و خانم هاى نماینده! وظیفه نماینده این نیست كه وعده عمرانى و فلان پروژه، فلان كار را در منطقه انتخابى خود به مردم بدهد؛ اینها كار اجرایى است، كار دولت است. وظیفه نماینده این است كه بتواند قانون مورد نیاز كشور را پیدا كند، آن قانون را جعل كند. وقتى قانون شد ـ یعنى قاعده‏اى گذاشته می شود ـ دستگاه هاى اجرایى و قضایى مجبورند طبق قانون عمل بكنند.»

نکته ای دیگر در باب ویژگی های نماینده مجلس، بحث تعهد و تدین در کنار تخصص است که دیدگاه مقام معظم رهبری بدین گونه است که: «تخصص نیز امرى لازم است و ما امروز متخصص كم نداریم، اما ملت هوشیار ایران باید دقت كند كه در میان همین متخصصان، متدین ها را انتخاب كند؛ زیرا دین و تدین مانع وابستگى مى‏شود و اگر دیندارى نباشد وابستگى آسان مى‏شود.»

مرورى به آیاتى كه درباره انتخاب افراد از سوى خداوند یا پیشوایان معصوم(علیهم السلام) آمده، ما را به این مطلب رهنمون مى سازد كه در انتخاب افراد در هر جایى مسلمان باید صلاحیت افراد و تعهد آنان را ملاك قرار دهد.
مثلا در داستان انتخاب طالوت در قرآن آمده است، برخى انگیزه هاى غیر الهى، مانند نَسَب عالى و ثروت فراوان را ملاك انتخاب فرمانده و رهبر مى دانستند

"....قَالُوا أَنَّى یَكُونُ لَهُ الْمُلْكُ عَلَیْنَا وَنَحْنُ أَحَقُّ بِالْمُلْكِ مِنْهُ وَلَمْ یُؤْتَ سَعَةً مِّنَ الْمَال..." (سوره بقره،آیه 247)گفتند: چگونه او بر ما حكومت كند با این كه ما از او شایسته تریم و او ثروت زیادى ندارد.....، ولى پیامبرشان در مورد انتخاب طالوت به آنان گفت:

"....إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَـهُ عَلَیْكُمْ وَزَادَهُ بَسْطَةً فِى الْعِلْمِ وَالْجِسْمِ وَاللَّهُ یُؤْتِى مُلْكَهُ مَن یَشَآءُ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ" (سوره بقره،آیه 247 ) ....

 خدا او را بر شما برگزید و او را در علم و (قدرت) جسم وسعت بخشیده است.


از این آیه و روایاتى كه تعصب هاى قبیله اى و گروهى و هواى نفس را در انتخاب افراد به شدت مذمت مى كند، فهمیده مى شود، امت اسلامى، در انتخابات دو وظیفه بسیار حساس بر عهده دارد كه اگر آن ها را رعایت نكند، وظیفه دینى خود را انجام نداده و در پیشگاه خداى متعال مقصر است


وظیفه اول: فردى را كه مى خواهد انتخاب كند، تنها براى رضاى خدا و مصلحت امت اسلامى انتخاب نماید و در انتخاب او هیچ انگیزه اى، غیر از انتخاب اصلح كه تنها راه حاكمیت صالحان است نداشته باشد.
وظیفه دوم: منتخب خود را به طور كامل شناخته و او را در دیانت و صداقت، امتحان كرده باشد و میزان كارایى او را براى كارى كه انتخاب مى كند بداند. چنان كه در قرآن كریم آمده است: "إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُكُمْ أَن تُؤَدُّوا الاَْمَـنَـتِ إِلَى أَهْلِهَا " (سوره نساء،آیه 58) خدا به شما فرمان مى دهد كه امانت ها را به صاحبانشان بازگردانید. امروز، اداره جامعه اسلامى، امانتى است كه از سوى مردم به مسئولین سپرده مى شود، لذا وظیفه مردم است این امانت را به كسانى كه اهلیت و صلاحیت دارند بسپارند.

 

اگر شناخت درستى از کاندیدا ها نداشته باشیم چکار کنیم؟

حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) در ضمن آیین نامه حكومتى كه براى مالك اشتر مى نویسد ، به او مى فرماید:

" بخیل را در مشورت كردن دخالت نده كه تو را از نیكوكارى باز مى دارد و از تنگدستى مى ترساند.

ترسو را در مشورت دخالت نده كه در انجام كارها روحیه تو را سست مى كند.

حریص را نیز در مشورت دخالت نده كه حرص را با ستمكارى در نظرت زینت مى دهد.

..بدترین وزیران تو كسى است كه پیش از تو وزیر بدكاران بوده و در گناهان آنان شركت داشته، پس مبادا چنین افرادى محرم راز تو باشند...تو باید جانشینانى بهتر از آنان داشته باشى كه قدرت فكرى امثال آنان را داشته، اما گناهان و كردار زشت آن ها را نداشته باشند. كسانى كه ستمكارى را بر ستمى یارى نكرده و گناهكارى را در گناهى كمك نرسانده باشند
كسانى كه در اثر برخى خصلت هاى فردى و شخصى از مدیریت صحیح و هزینه درست بیت المال ناتوان و ناكارآمدند و نیز كسانى كه در مقابل تهدید دشمنان عقب نشینى نموده در تصمیمات اساسى سست مى شوند و یا كسانى كه بر مقام و منصب و موقعیت حریصند و مقامات را در بین اقوام و یا وابستگان خود تقسیم مى كنند و یا كسانى كه در گذشته همراه و همكار ستمكاران بوده و یا امروز ستمكاران و ستم پیشگان بین المللى را تأیید نموده از در آشتى با آنان برخورد مى كنند و یا كسانى كه در گذشته با رفتار خود به ارزش هاى اسلامى و انسانى صدمه زده و در گسترش ارزش هاى شیطانى و فرهنگ بیگانه گام برداشته اند و... " این همه شرایطى است كه حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) بر آن ها تأكید مى نماید. و امروز وظیفه ما ، تشخیص این اوصاف و پرهیز از انتخاب چنین افراد است. و اگر شناخت درستى از نامزدها نداریم باید تحقیق نموده و از آگاهان بپرسیم زیرا قرآن كریم فرموده است " فَسـَلوا اَهلَ الذِّكرِ اِن كُنتُم لا تَعلَمون" (سوره نحل آیه 43 ) اگر نمى دانید از آگاهان بپرسید

با نگاهی به بیانات مقام معظم رهبری و آیات و روایات دیدیم که انتخاب اصلح کار سختی است، پس همیشه مردم باید با نگاهی روشن و تیز بینانه به سوی کسی رهسپار شوند که اصلح باشد.



مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin